Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Impresje wileńskie

  

   Pomysł zorganizowania w Kawiarni Artystycznej „powileńskiego” spotkania narodził się wśród uczestników wyjazdu studyjnego do Wilna w ramach tegorocznego XV Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwająca dwa dni (13-14 maja 2019) wyprawa dostarczyła uczestnikom wielu wzruszeń. Udział w niej wzięło prawie 40 osób z róĹźnych stron Polski, którzy interesują się urodzonym w Sarbiewie „poetą uwieńczonym” (uhonorowanym przez papieĹźa Laurem Poetyckim), nazywanym do dziś „polskim Horacym”. A Wilno było niezwykle waĹźne w Ĺźyciu M.K. Sarbiewskiego: nad Wilią przyjął święcenia w Zakonie Jezuitów, kształcił się, wykładał na Akademii Wileńskiej (był dziekanem i doradcą rektora), tworzył, obronił dwa doktoraty.

   Wileński program, przygotowany przez pozarządową organizację Akademia Europaea Sarbieviana, był krótki, ale interesujący. W Kawiarni Artystycznej, 26 czerwca br., okazało się, Ĺźe zaowocował takĹźe licznymi wierszami uczestników, wspomnieniami, zdjęciami. Dzięki ich prezentacji przypomniano niezwykłe miejsce zakwaterowania w sercu Wilna - klasztorny hotelik przy Ostrej Bramie, sesję naukową z udziałem badaczy z Polski i Litwy, mszę św. w intencji Sarbiewskiego w barokowym kościele św. Teresy, wędrówki po mieście wśród zapachu bzów, czy poznawanie śladów poety z Sarbiewa w stolicy Litwy.

   Impresje wileńskie uświetnił muzycznie Włodzimierz Fetliński ze swoim akordeonem, mąż śp. senator Janiny Fetlińskiej z Ciechanowa, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. NaleĹźała ona do Akademii Europaea Sarbieviana, miała teĹź związki z Wilnem. Uczestniczyła w zjazdach Wilniuków, tablicę jej poświęconą moĹźna dziś zobaczyć w Domu Sióstr Sercanek przy ul. Mostowej w Wilnie.

Współorganizatorem Impresji wileńskich w ramach Artystycznej Środy była w PCKiSz Academia Europaea Sarbieviana, a spotkanie prowadziła Teresa Kaczorowska, która nią kieruje.

 

Foto: Kazik Kosmala
  wstecz